Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2020-07-11
Font Boyutunu Büyüt Font Boyutunu Küçült Yazıcı Dostu Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin
Kulu Bdp Adayı Mustafa Çakır'la RöpartajKulu Bdp Adayı Mustafa Çakır'a kendisi ve adaylığı hakkında ybhaber ailesi olarak bir kaç soru sorduk,  sağolsun bizi kırmayıp cevlandırdı.


Bu Haber 4770 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2014-01-05 14:08:37

  1. Öncelikle kendinizden biraz bahsedermisiniz ?

 

1953  Zincirlikuyu doğumluyum. ilk okulu köyde, orta okulu Konya ve liseyi de  Ankara'da bitirdim. Üniversiteye Erzurum Atatürk Üniversitesinde başladım ancak yoğun faşist baskı ve saldırılar sonunda ağır yaralı olarak 3.sınıf talebesiyken ayrılarak tedavi amaçlı Almanya'ya gittim burda tedavi sonrası Stuttgart Üniversitesinde kayıt yaptıktan sonra maddi imkansızlıklar yüzünden 17 ay sonra tekrar Türkiye'ye dönerek naklen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesine kayıt yaptırıp burdan da 1981 yılında mezun oldum ve 26 yıl memuriyet hayatı sonrası emekli oldum. Halen özel bir şirkette proje müdürü olarak çalışıyorum, evli bir çocuk babasıyım.

 

  1. Neden siyaset?

 

Neden siyaset , aslında siyaset hayatın her alanında kendini gösteriyor, duyarsız kalamıyorsunuz yani bir başka ifade ile o gelip sizi buluyor. Örnek vereyim ilk okulda bundan yaklaşık 50 yıl önce okula başladığımda türkçe bilmiyorduk kısa bi süre sonra çat pat bişeyler öğrendikten sonra zannediyorum 2. sınıftaydım veya 3 de kızılay kolu, izcilik kolu, sınıf başkanlığı vb. gibi başkanlıklar yanında bir de KÜRTÇE KÜFÜR başkanlığı vardı. Hasbel kader bana da bu görevi vermişti o zamanın öğretmenine kürtçe konuşanı ve küfür edeni ihbar edecektim, görevim buydu. Bir müddet sonra görevimi yapamadığımdan ve tek bir kişiyi dahi ihbar etmediğimden ve ispiyoncuların beni kendisi kürtce konuşuyor diye ihbar etmeleri nedeniyle görevden alındım. Çocuk aklımla şunu düşünüyordum ''küfür etme iyi değil terbiyesizliktir ama kürtce konuşma küfürle neden eş değerde sayılsın ve bu konuda kendimce çok kafa yordum. Bu uygulamanın sadece öğretmenden kaynaklı birşey olmadığını devletin asimilasyon politikası sonucu bilinçli bi uygulama olduğunu ancak lise yıllarında anlamıştım. Bu siyasete karşı durma siyaseti bende lise yıllarımda başlamıştı, bu yıllarda kürt kimliğine sahip çıkmanın gerekliliğine inanmış ve kürt halkının da kendi değerlerini dilini kültürünü serbestçe geliştirmeye hakkı olduğunun mücadelesini vermemiz gerektiğine inanmış ve bu uğurda mücadele etmeye adamıştım. Bu döneme kadar pis kürt vb.hakaretler veya türkçe aksanımızla alay edilmeler vs. gibi aşağılamalar saymıyorum, derken Üniversite yıllarımda Türkiye'de çok kanlı eylemlerin baskı ve zulumun hat safhada olduğu talihsiz dönemde ezilen halkların hor görülen inançların emeği gasbedilen emekçilerin işci sınıfının yanında olmamız gerektiğinin bilincinde olarak siyasete dahil olmuştum.

 

  1. Kulu'da siyaset zor değil mi?

 

Kulu'da siyasetin zor tarafları var elbette fakat bu toprakların insanı olarak yıllarca öğrenim ve iş amaçlı köyümüzden ilçemizden ayrı kalmama rağmen sürekli irtibatım olmuştur. Aynı zamanda köyde çiftçiliğim devam etmekte ve her taziyede her düğünde orda olmuş ve tatillerimide sürekli Kulu'da geçirmişimdir. Halkın sorunlarına çiftçiliğin sorunlarını yakından bilen biri olarak onlara her zaman yardımcı ve yol gösterici olmuşumdur. Bu nedenlede halkın içinden biri olarak bu insanlarla politika yapmak onların sorunlarını bilen biri olarak çok zorlanmıyorum. Fakat Kulu'nun etnik yapısından dolayı ırkçı düşünceye veya ulusalcı düşünceye sahip insanlara laf anlatmak biraz zor tabiki.

 

  1. Projelerinizden bahsetmek ister misiniz?

 

Projelere gelince Tarım ve hayvancılık, Kırsal kalkınmayı destekleme projeleri Avrupa Birliği Yardım fonu (İPART) Hibe projeleri, Çevre Yeşil alanlar, Doğal hayatı koruma, Ağaç sevgisi ve ağaçlandırma, spor tesisleri ve alanları, sosyal tesisler, Yaşlılar, Kadın ve gençlere yönelik projelerimiz mevcut zamanı geldiğinde bu projeleri halkla paylaşacağız.

 

  1. Mevcut Belediye Başkanı için ne düşünüyorsunuz ?

 

Mevcut Başkanla tanışmıyoruz fakat iki dönem yani 10 yıllık bir görev süresince iktidar partisinden olduğu halde Kulu'ya yaptığı kayda değer bir yatırımı olmadığı herkesce biliniyor. Başkandan çok partisinin içinde bulunduğu son durumu rüşvet yolsuzluk, ihale, bakan ve yakınlarının kamuoyuna yansıyan, aşikar durumlarını sorgulamak lazım. Tekrar aday olan mevcut başkan veya yerine gelebilecek bir başka adayın farklı olmayacağı, halkın adamı olmayacağı da aşikardır.

 

Röportaj için teşekkür ederim ve yeni yılınızı kutlar halkımıza memleketimize barış ve demokrasi getirmesini dilerim...

 

Bizde bize zaman ayırdığınız için teşekkür eder, Yeni Yılınızı kutlar,  Siyasi hayatınızda başarılar diliyoruz...

ybhaber.com - Özel Haber

Kaynak Belirtilmeden Paylaşılması Yasaktır.
 
Etiketler : kulu bdp adayi mustafa cakirla ropartaj

 
www.zincirlikuyu.eu - Kulu Bdp Adayı Mustafa Çakır'la Röpartaj
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.


 
  • KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİHaberler


Facebook gizlilik politikasında önemli değişiklikler yapacak


Facebook'ta Gizlilik Politikası - ( 2011-12-21 23:18:44 )
Diyarbakır'da feci kaza: 25 ölü - ( 2011-12-22 00:02:41 )
AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI - ( 2011-12-22 00:05:43 )
Bebek yüzlü canavar' yakalandı - ( 2011-12-22 00:07:43 )
Film gerçek oluyor! - ( 2011-12-22 21:59:15 )
Teknoloji Devinden Kehanetler - ( 2011-12-22 22:22:30 )
Cinnet Getiren Babanın Kan Donduran İtirafı - ( 2012-05-23 16:20:27 )
En Son Haberler
Cihanbeyli Belediyes...

Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu 1.Kümede Mücadele eden Cihanbeyli ...
0 Yorum Eklendi

Kulu'da 8 Bin 73 Öğr...

Konya’nın Kulu ilçesinde, 8 bin 73 öğre...
0 Yorum Eklendi

SİZ HİÇ ÇATIŞTINIZ M...

Cevabınız, "Hayır" ise Çavuş Acar'ın sözleri size terörle m&uum...
1 Yorum Eklendi

Teknoloji Devinden K...

Teknoloji devi 5 yıl sonrasının falına baktı; bakın ortaya neler çıktı neler........
1 Yorum Eklendi

İsrail'e tokat gibi ...
Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri kopma noktasına getiren Mavi Marmara baskını ile ilgili idd...
1 Yorum Eklendi
Kulu'da telefonla do...

Kulu’da köy muhtarlarını telefonla arayıp kendisini Kulu Cumhuriyet Savcısı olarak ...
1 Yorum Eklendi

Kulu Makası'nda zinc...

Gizli buzlanma ve sis nedeniyle nedeniyle 20'den fazla araç birbirine girdi, &ccedi...
0 Yorum Eklendi

Fethullah Gülen’in d...

Dünyanın sözde hoşgörü elçisi, binlerce askeri katledenleri...
0 Yorum Eklendi

Konya-Ankara Karayol...

Kulu Makası Mevkii'nde akaryakıt istasyonunun &o...
0 Yorum Eklendi

AK Partili Murat Ünv...

0 Yorum Eklendi


Haberler

Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.zincirlikuyu.eu