Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2020-07-11
 
 
November 30, 1999 12:00 AM CET

Zincirlikuyu Kasabasi

Yazar: mesuttaner. 13856 Okunma
  Bu Sayfayı Yazdır   PDF Dosyası Oluştur   Bir Arkadaşına Gönder


Zincirlikuyu, Kulu


Zincirlikuyu, Kulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ülke Türkiye Türkiyeİl Konya İlçe Kulu Coğrafi bölge İç Anadolu  - Toplam        
Zincirlikuyu
—  Mahalle  —
Konya
Konya
Nüfus (2012)[1]
2.285
 
 
 
 
 
 

Zincirlikuyu, Konya ili Kulu ilçesine bağlı bir mahalledir. Belediye Başkanı Mehmet Atakan'dır.

İçindekiler

Tarihçe ve Coğrafi Konum

Uzun zamandır Gördoğlu ismiyle anılan Zincirlikuyu, 1976 yılında Zincirlikuyu olarak isim değiştirmiştir. 1915 yılında mahalle olan Zincirlikuyu Belediyesi, 1967 yılında Belediyeye dönüştürülmüştür. Zincirlikuyu Kulu ilçe merkezine 25 km ve Konya il merkezine ise 150 km mesafededir. mahalle'nin yerli halkı 1750 yıllarında Güneydoğu Anadolu bölgesine çeşitli yerlerine göçebe halinde Anadolu'nun bazı bölgelerine kısa süreli yerleşmiş, 1800'lü yıllarında Belde'nin şu anki yerleşim yerine yerleşmişlerdir.

Zincirlikuyu, Cihanbeyli Haymana platosu'nun tam ortasına bulunan, tipik bir İç Anadolu ikliminin hüküm sürdüğü yazları ancak sıcak ve kurak kış aylarında ise soğuk bir iklime sahiptir. Batısında sıra dağların bulunduğu deniz seviyesinden 1040 metre yükseklikte. Dördüncü derecede deprem bölgesinde bulunan bir Anadolu beldesidir. Belde'nin doğusunda Tuzyaka, batısında Tavşançalı, kuzeyinde Konya-Ankara yolu ve güneyinde ise Tuz Gölü bulunmaktadır. Milli mücadele zamanında'da cepheye çok sayıda kişi gönderen Zincirlikuyu cephede yaklaşık 20 kişiye şehit verilmiştir.

Ekonomik Durum

Belde halkı'nın büyük ekseriyeti tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Yetiştirdikleri ürünler buğday, arpa, kimyon ve pancardır. Hayvan besiciliği'de son yıllarda önem kazanmıştır. Tarım modern usullerle yapılmaktadır. Maddi biriklerini tarım alanında değerlendirmektedir. Bir kismi Ankara ve Konya'da ticaret hayatına atılmışlardır. Dış ülkelerde çalışan işçilerin sayısı 1500'ü bulunmaktadır. Buda belde ekonomisine getirdikleri dövizlerle önemli katkılar sağlanmıştır. Bu arasa kara taşımacılığına'da önem verilmektedir.

Sosyal ve Kültürel Durum

Belde sakinleri'nin birçoğu yurt dışında işveren ve işçi olarak çalışmaktadır. Belde'nin gelişmesine olduğu gibi ülke ekonomisine'de katkıda bulunmaktadır. Belde'de 3 adet mahalle, 59 adet cadde ve 113 adet sokak bulunmaktadır. Ayrıca, Orta ,Yunak,Şükür ve Yeni Yaylası olmak üzere,4 adet yayla bulunmaktadır. Belde'de 1 adet sağlık ocağı mevcut olup, 1 adet doktor ile 1 adet ebe belde sakinlerine hizmet vermektedir. 2 adet belde merkezine, 2 adedi'de yaylarda olmak üzere toplam 4 adet Cami bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet Tarım Kredi Kooperatifi ve 1 adet Kur-an Kursu bulunmaktadır.

Eğitim

Zincirlikuyu'da 1 adet Ortaokul, 1 adet İlköğretim okulu ve 1 adet Lise eğitime hizmet verilmektedir.Telif Hakkı © www.zincirlikuyu.eu
Tüm Hakları Saklıdır.


Kategori: Yok
Taglar: Yok[ Geri Dön ]
 

Etiketler : zincirlikuyu kasabasi
İçerik Arşivi
Kulu Devlet Hastanes...
Hıristiyanlar Haçlı ...
Karşı çıkmak farzdır...
Zincirlikuyu Kasabas...

Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.zincirlikuyu.eu